Normal Yaşantısından Uzaklaşmak İsteyenlere

Karaya en uzak ve en ıssız bölge olarak bilinen, ” Güney Pasifik Issız Bölgesi ” adıyla biliniyor.
Dünya üzerinde ıssız bölgeler genelde bu isimle, yani Nemo Noktası olarak adlandırılır.
Nemo Noktası, ilk kez 1992 yılında Kanadalı harita mühendisi Hrvoje Lukatela tarafından tespit edildi. Lukatela’nın yaptığı özel bilgisayar ölçümleriyle bulduğu bu nokta karadan en uzak bölge hatta o kadar uzak ki buraya en yakın insanlar genellikle astronotlar olduğu biliniyor.
Uzay kurumları, Nemo Noktası’nı ‘Güney Pasifik Issız Bölgesi’ adıyla anıyor ve bu bölge Rus, Avrupa ve Japon uzay ajansları tarafından malzeme çöplüğü olarak kullanılıyor.
Nemo Noktası’nda canlıların yaşadığına dair söylemler var. Daha önce büyük buz dağlarından gelen seslerin canlılar tarafından çıkartıldığı söyleniyordu fakat sonrasında nedenin bu olmadığı anlaşılmıştı. Okyanus bilimcileri bu alanda çok fazla canlı türünün yaşayamayacağını belirtiyorlar. Nemo Noktası’nda Güney Pasifik Girdabı ismiyle bilinen yüksek güçte akıntılar bulunuyor ve karadan oldukça uzak olduğu için buradan esen sert rüzgarlar organik madde taşıyamıyorlar. Ayrıca Nemo Noktası’nın okyanustaki yüzey ısısı yaklaşık 5,8 derece olarak bilinmekte.
Okyanus bilimcileri, burada bulunan derin sularda keşfedilmeyi bekleyen çok şeyin olduğunu düşünüyorlar fakat karadan bir hayli uzak olduğu için araştırmaların pahalı ve zor olduğunu belirtiyor.Bir cevap yazın