Küçük Gözüken Büyük Kayıplar

Kaspersky Lab ve B2B International’ın düzenlediği 2016 Kurumsal IT Güvenlik Riskleri çalışmasına göre bir DDoS saldırısının bir şirkete verdiği zarar ortalama 1.6 milyon dolara ulaşabiliyor.
Kaspersky Lab ve B2B International, toplam 25 ülkeden 4 bin
kişinin katılımıyla gerçekleşen çalışma, bir DDoS saldırısının şirketlere verdiği zararın 1.6 milyon dolar gibi yüksek bir rakamın bulunduğunu ortaya çıkarıyor.Şirketler bu saldırıyı ilk 24 saat içerisinde fark edebilirse ,bir sonraki günle kıyaslandığı zaman zarar yarı yarıya inebiliyor. Bu saldırıya maruz kalan şirketler güvenlik açısından tehlikede olmamak için T çalışanlarının sayısını ciddi şekilde arttırmayı hedefliyorlar.
Kaspersky DDoS Koruma Proje Müdürü Alexey Kiselev, bu konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu :
“Araştırmamız gösteriyor ki DDoS saldırıları şirketler için en pahalı siber tehditlerden biri. Bu tip saldırılar virüslerden veya şifreleyen kötü amaçlı yazılımlardan daha pahalı. Tek bir DDoS saldırısı bile internet hizmetlerini uzun süre boyunca durdurabiliyor, şirketin itibarına zarar verip şirkete mevcut veya potansiyel müşterilerini kaybettirebiliyor. Süresi uzamış DDoS saldırılarının başarılı internet şirketlerinin iflasına ve hatta kapanmasına yol açtığı durumlar görüldü. Buna karşı proaktif önlemler almak, şirketlerin gerçekleşen DDoS saldırılarını hızlıca fark etmesini sağlıyor ve şirketler Kaspersky DDoS Protection gibi çözümlere de sahipse, DDoS istihbarat servisleri sayesinde saldırı başlar başlamaz saldırıdan haberdar olabiliyor. Böylece herhangi bir riski ortadan kaldırabiliyor.”Bir cevap yazın